Klinička bolnica Merkur, Zajčeva 19, 10 000 Zagreb

+385 (0)1 225 3300

Centar za transplantaciju solidnih organa

v.d. Pročelnik

doc.prim.dr.sc. Danko Mikulić, dr.med., specijalist opće kirurgije, uži specijalist abdominalne kirurgije

Glavna sestra

Ivana Matko, med. techn.

Telefonske informacije

Vrijeme telefonskog davanja informacija o pacijentima na Centru za transplantaciju organa je svakim danom od 08:30 -09:00 sati.

Centar za transplantaciju solidnih organa 01/2253 -522

Transplantacijski centar

U Kliničkoj bolnici Merkur velika se pozornost posvećuje znanstveno-istraživačkom radu koji se odvija u okviru kliničkih, javno-zdravstvenih i translacijskih istraživanja iz visoko-specijaliziranih područja medicine koja su temeljna djelatnost Kliničke bolnice Merkur. Znanstveno-istraživački rad u Kliničkoj bolnici Merkur ima bogatu tradiciju koja seže do samog osnutka Merkurovog sanatorija (1937.), odnosno Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac (1972.) koja je 2010. godine postala sastavnim dijelom Kliničke bolnice Merkur. U formalnom smislu, znanstveno-istraživačka djelatnost je verificirana kroz Upisnik znanstvenih organizacija pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, sukladno odredbama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Nakon rigoroznog postupka vrednovanja kvalitete u znanosti, Klinička bolnica Merkur je 2016.g. stekla akreditaciju za obavljanje znanstve djelatnosti  sukladno Zakonu o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju.

Kontinuirana potpora znanstveno-istraživačkom radu kao dio poslovne politike KB Merkur potvrđena je ustrojem Znanstveno-istraživačke jedinice, s ciljem aktiviranja unutarnjih znanstvenih resursa kroz promicanje, poticanje i osiguranje nužnih uvjeta za znanstveno-istraživačke aktivnosti. U tom smislu, Znanstveno-istraživačka jedinica okuplja djelatnike bolnice s akademskim zvanjima koji su nositelji znanstveno-istraživačke djelatnosti te služi kao mjesto stjecanja i razmjene informacija istraživača iz područja biomedicinskih znanosti te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Hrvatske zaklade za znanost,  Agencije za znanost i visoko obrazovanje,  Agencije za mobilnost i programe EU Republike Hrvatske te Okvirnog programa EU za istraživanja i inovacije „Obzor 2020“.

Znanstveno-istraživački rad odvija se u skladu s dokumentom „ Strateški program znanstvenih istraživanja“ kroz samostalne istraživačke projekte s potporom Hrvatske zaklade za znanost i drugih izvora te niz suradnih projekata s istraživačkim institucijama iz zemlje i inozemstva. Pritom se poštuju etička načela i načela dobre kliničke prakse. Protokoli svih planiranih istraživanja upućuju se na odobrenje Etičkom povjerenstvu Kliničke bolnice Merkur, koje procjenjuje usklađenost plana istraživanja s etičkim načelima koja vrijede za područje biomedicinskih istraživanja.

O kvaliteti i kontinuitetu naših znanstveno-istraživačkih aktivnosti svjedoče brojne publikacije u međunarodnoj i domaćoj periodici, koji se redovito vrednuju u skladu s važećim scientometrijskim  metodama te objavljuju u obliku godišnje Bibliografije. Znanstvenici Kliničke bolnice Merkur djeluju kao urednici i recenzenti različitih izdanja uglednih domaćih i međunarodnih izdavačkih kuća, recenzenti domaćih i inozemnih znanstveno-istraživačkih projekata te članovi znanstvenih odbora, voditelji simpozija, moderatori i predavači na brojnim znanstvenim skupovima. Također, postoji kontinuirana aktivnost na planu edukacije kroz različite oblike nastavnog rada na svim razinama akademske izobrazbe, ali i na širem društvenom planu, kroz popularizaciju znanstveno-istraživačog rada u području biomedicine i zdravstva.

Dosad polučeni rezultati, raspoloživi resursi, kao i aktivna potpora Uprave zalog su budućnosti znanstveno-istraživačke djelatnosti u Kliničkoj bolnici Merkur, usmjerene prije svega prema dobrobiti pacijenata i društva u cjelini.

Program transplantacije bubrega

U KB Merkur su razvijeni svi oblici presađivanja bubrega. Pretežni dio transplantacija bubrega u KB Merkur odnosi se na izoliranu (izdvojenu) transplantaciju bubrega sa umrlog ili živog darivatelja. Manji udio transplantacija bubrega čini kombinirana transplantacija bubrega sa gušteračom (u bolesnika sa tipom I šećerne bolesti i završnom kroničnom bubrežnom bolešću), ili kombinirana transplantacija bubrega s jetrom (bolesnici s istodobnom bubrežnom i jetrenom bolešću).

Klinička bolnica Merkur je jedini transplantacijski centar u Republici Hrvatskoj u kojem se obavljaju kombinirane transplantacije bubrega s drugim organom, kao i transplantacije bubrega uz nekompatibilnu krvnu grupu darivatelja i primatelja. U našem centru se obavljaju i transplantacije bubrega u primatelja s povećanim imunološkim rizikom. U takve kandidate za transplantaciju spadaju kandidati za ponovnu transplantaciju bubrega (drugu, treću,…) te visokosenzibilizirani primatelji, koji se mogu transplantirati u sklopu programa prihvatljive nepodudarnosti (engl. “acceptable missmatch“) Eurotransplanta, ili uz provedbu postupka desenzibilizacije, kojim se smanjuje stvaranje protutijela na tkivo mogućih darivatelja. Postupak desenzibilizacije može se provesti u slučaju planiranja presađivanja s umrlog darivatelja, kao i slučaju presađivanja sa živog darivatelja prema kojem primatelj ima stvorena protutijela.

Glavnina presađivanja bubrega obavlja se s umrlog darivatelja, za primatelje na listi čekanja kojom upravlja Eurotransplant.  Oko 10% transplantacija bubrega u KB Merkur predstavljaju transplantacije sa živog biološki srodnog ili nesrodnog darivatelja.

Liječnici i medicinske sestre Zavoda za nefrologiju sudjeluju u pripremi bolesnika za transplantaciju (obrada za stavljanje na listu čekanja i obrada mogućih živih darivatelja bubrega) te u poslijetransplantacijskom praćenju primatelja bubrega. U programu transplantacije bubrega KB Merkur surađuje s gotovo svim dijaliznim centrima u Republici Hrvatskoj. Pacijenti koji bi željeli dodatne informacije o mogućnosti transplantacije bubrega u KB Merkur, ili bi željeli obaviti transplantaciju u našoj ustanovi mogu nam se obratiti preko matičnog dijaliznog centra, ili izravno.

Dokumenti

INFORMATIVNI PRISTANCI

PRAVA PACIJENATA VEZANO UZ DARIVANJE I TRANSPLANTACIJU ORGANA

Izvješće o donacijama za 2024. godinu

Izvješće o donacijama za 2023. godinu

Izvješće o donacijama za 2022. godinu

Izvješće o donacijama za 2021. godinu

Izvješće o donacijama za 2020. godinu

Izvješće o donacijama za 2019. godinu