Centar za transplantaciju solidnih organa
v.d. Pročelnik
doc.prim.dr.sc. Danko Mikulić, dr.med., specijalist opće kirurgije, uži specijalist abdominalne kirurgije
Telefonske informacije
Vrijeme telefonskog davanja informacija o pacijentima na Centru za transplantaciju organa je svakim danom od 08:30 -09:00 sati.
Centar za transplantaciju solidnih organa 01/2253 -522
Transplantacijski centar
U Kliničkoj bolnici Merkur velika se pozornost posvećuje znanstveno-istraživačkom radu koji se odvija u okviru kliničkih, javno-zdravstvenih i translacijskih istraživanja iz visoko-specijaliziranih područja medicine koja su temeljna djelatnost Kliničke bolnice Merkur. Znanstveno-istraživački rad u Kliničkoj bolnici Merkur ima bogatu tradiciju koja seže do samog osnutka Merkurovog sanatorija (1937.), odnosno Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac (1972.) koja je 2010. godine postala sastavnim dijelom Kliničke bolnice Merkur. U formalnom smislu, znanstveno-istraživačka djelatnost je verificirana kroz Upisnik znanstvenih organizacija pri Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, sukladno odredbama Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Nakon rigoroznog postupka vrednovanja kvalitete u znanosti, Klinička bolnica Merkur je 2016.g. stekla akreditaciju za obavljanje znanstve djelatnosti sukladno Zakonu o osiguravanju kvalitete u znanosti i visokom obrazovanju.
Kontinuirana potpora znanstveno-istraživačkom radu kao dio poslovne politike KB Merkur potvrđena je ustrojem Znanstveno-istraživačke jedinice, s ciljem aktiviranja unutarnjih znanstvenih resursa kroz promicanje, poticanje i osiguranje nužnih uvjeta za znanstveno-istraživačke aktivnosti. U tom smislu, Znanstveno-istraživačka jedinica okuplja djelatnike bolnice s akademskim zvanjima koji su nositelji znanstveno-istraživačke djelatnosti te služi kao mjesto stjecanja i razmjene informacija istraživača iz područja biomedicinskih znanosti te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Hrvatske zaklade za znanost, Agencije za znanost i visoko obrazovanje, Agencije za mobilnost i programe EU Republike Hrvatske te Okvirnog programa EU za istraživanja i inovacije „Obzor 2020“.
Znanstveno-istraživački rad odvija se u skladu s dokumentom „ Strateški program znanstvenih istraživanja“ kroz samostalne istraživačke projekte s potporom Hrvatske zaklade za znanost i drugih izvora te niz suradnih projekata s istraživačkim institucijama iz zemlje i inozemstva. Pritom se poštuju etička načela i načela dobre kliničke prakse. Protokoli svih planiranih istraživanja upućuju se na odobrenje Etičkom povjerenstvu Kliničke bolnice Merkur, koje procjenjuje usklađenost plana istraživanja s etičkim načelima koja vrijede za područje biomedicinskih istraživanja.
O kvaliteti i kontinuitetu naših znanstveno-istraživačkih aktivnosti svjedoče brojne publikacije u međunarodnoj i domaćoj periodici, koji se redovito vrednuju u skladu s važećim scientometrijskim metodama te objavljuju u obliku godišnje Bibliografije. Znanstvenici Kliničke bolnice Merkur djeluju kao urednici i recenzenti različitih izdanja uglednih domaćih i međunarodnih izdavačkih kuća, recenzenti domaćih i inozemnih znanstveno-istraživačkih projekata te članovi znanstvenih odbora, voditelji simpozija, moderatori i predavači na brojnim znanstvenim skupovima. Također, postoji kontinuirana aktivnost na planu edukacije kroz različite oblike nastavnog rada na svim razinama akademske izobrazbe, ali i na širem društvenom planu, kroz popularizaciju znanstveno-istraživačog rada u području biomedicine i zdravstva.
Dosad polučeni rezultati, raspoloživi resursi, kao i aktivna potpora Uprave zalog su budućnosti znanstveno-istraživačke djelatnosti u Kliničkoj bolnici Merkur, usmjerene prije svega prema dobrobiti pacijenata i društva u cjelini.
Program transplantacije bubrega
U KB Merkur su razvijeni svi oblici presađivanja bubrega. Pretežni dio transplantacija bubrega u KB Merkur odnosi se na izoliranu (izdvojenu) transplantaciju bubrega sa umrlog ili živog darivatelja. Manji udio transplantacija bubrega čini kombinirana transplantacija bubrega sa gušteračom (u bolesnika sa tipom I šećerne bolesti i završnom kroničnom bubrežnom bolešću), ili kombinirana transplantacija bubrega s jetrom (bolesnici s istodobnom bubrežnom i jetrenom bolešću).
Klinička bolnica Merkur je jedini transplantacijski centar u Republici Hrvatskoj u kojem se obavljaju kombinirane transplantacije bubrega s drugim organom, kao i transplantacije bubrega uz nekompatibilnu krvnu grupu darivatelja i primatelja. U našem centru se obavljaju i transplantacije bubrega u primatelja s povećanim imunološkim rizikom. U takve kandidate za transplantaciju spadaju kandidati za ponovnu transplantaciju bubrega (drugu, treću,…) te visokosenzibilizirani primatelji, koji se mogu transplantirati u sklopu programa prihvatljive nepodudarnosti (engl. “acceptable missmatch“) Eurotransplanta, ili uz provedbu postupka desenzibilizacije, kojim se smanjuje stvaranje protutijela na tkivo mogućih darivatelja. Postupak desenzibilizacije može se provesti u slučaju planiranja presađivanja s umrlog darivatelja, kao i slučaju presađivanja sa živog darivatelja prema kojem primatelj ima stvorena protutijela.
Glavnina presađivanja bubrega obavlja se s umrlog darivatelja, za primatelje na listi čekanja kojom upravlja Eurotransplant. Oko 10% transplantacija bubrega u KB Merkur predstavljaju transplantacije sa živog biološki srodnog ili nesrodnog darivatelja.
Liječnici i medicinske sestre Zavoda za nefrologiju sudjeluju u pripremi bolesnika za transplantaciju (obrada za stavljanje na listu čekanja i obrada mogućih živih darivatelja bubrega) te u poslijetransplantacijskom praćenju primatelja bubrega. U programu transplantacije bubrega KB Merkur surađuje s gotovo svim dijaliznim centrima u Republici Hrvatskoj. Pacijenti koji bi željeli dodatne informacije o mogućnosti transplantacije bubrega u KB Merkur, ili bi željeli obaviti transplantaciju u našoj ustanovi mogu nam se obratiti preko matičnog dijaliznog centra, ili izravno.
Dokumenti
INFORMATIVNI PRISTANCI
PRAVA PACIJENATA VEZANO UZ DARIVANJE I TRANSPLANTACIJU ORGANA
Izvješće o donacijama za 2024. godinu
Izvješće o donacijama za 2023. godinu
Izvješće o donacijama za 2022. godinu
Izvješće o donacijama za 2021. godinu
Izvješće o donacijama za 2020. godinu
Izvješće o donacijama za 2019. godinu



IBAN: HR3423600001813300007
SWIFT: ZABAHR2X
OIB: 25883882856
Za pacijente i posjetitelje
Natječaji
Istaknuti linkovi