Knjižnica
Dođite na sekciju
Rezervacija predavaonica
- na desktopu odaberite ikonicu “Raspored predavaona”
- provjerite dostupnost termina
- potvrdite traženi termin u knjižnici
Lokacija
Nova predavaona – prizemlje
Radno vrijeme: ponedjeljak-petak 7:30-15:30 h.
Pristup fondu tiskanih knjiga i časopisa omogućen je ograničeno, molimo kontaktirajte Knjižnicu kad god je to moguće e-mailom ili telefonom.
Kontakt osoba i urednica stranice
Inga Vuljanko Desnica, prof., mag. bibl.
+385-01-2253-187, kućni 187
inga.desnica@kb-merkur.hr
e-pošta knjižnice: knjiznica@kb-merkur.hr
Voditeljica
Inga Vuljanko Desnica, prof., mag. bibl.
Knjižnica Kliničke bolnice „Merkur“ je prema namjeni i sadržaju knjižnog fonda te obavljanju poslova i zadataka visokoškolska knjižnica specijalnog tipa – medicinska bolnička knjižnica s temeljnom svrhom nabave, organizacije i osiguravanja dostupnosti zbirke znanstvenih i stručnih publikacija te pružanja pouzdanih informacija iz ostalih kvalitetnih izvora s područja biomedicine, zdravstva i srodnih područja. Knjižnica je registrirana u Upisniku knjižnica pri Ministarstvu kulture 19.12.1994.
Misija knjižnice je biti centar izvrsnosti za upravljanje izvorima znanja neophodnim za potpomaganje kliničke prakse i pružanje visoke kvalitete usluga liječenja pacijenata u bolnici te znanstvenu i nastavnu aktivnost.
Vizija je biti dio integriranog knjižničnog sustava i aktivan partner u stvaranju, prijenosu i usvajanju znanja, znanstvenom istraživanju i kliničkoj praksi.
Knjižnica je otvorena za sve djelatnike KB “Merkur”, liječničko, znanstveno-nastavno, sestrinsko te ostalo zdravstveno i biomedicinsko osoblje kao i za studente, stažiste i specijalizante. Poluotvorenog je tipa, te je njezin fond, koji pokriva specijalnosti bolnice, također dostupan drugim institucijama i vanjskim korisnicima, kroz uslugu međubibliotečne posudbe. Medutim, neke usluge kao što su kompjuterska pretraživanja biomedicinskih bibliografskih baza podataka, baza cjelovitog teksta te World Wide Web-a dostupne su samo za članove KB “Merkur”.
Djelatnost i usluge
01
02
03
04
05
06
07
08
Prostor i oprema
Klimatizirana čitaonica s 5 mjesta uz odvojeni spremišni prostor i fond u otvorenom pristupu nudi ugodnu i mirnu atmosferu za rad. Knjižnica je opremljena s 3 osobna računala, tintnim štampačem u boji te skenerom s integriranim fotokopirnim aparatom i tintnim štampačem u boji.

U čitaonici na raspolaganju korisnicima su 2 računala. Komunikacijska oprema: kućna linija, izravna telefonska linija.
Fond
Obuhvaća više od 2600 jedinica omeđenih publikacija (knjiga) te više od 2500 svezaka periodičkih publikacija (časopisa) u tiskanom obliku.
Knjižnica omogućuje svojim korisnicima online pristup komercijalnim i drugim elektroničkim kolekcijama inozemnih stručno-znanstvenih biomedicinskih časopisa s arhivama članaka u cjelovitom tekstu sa bilo kojeg računala unutar bolnice i izvan (npr. od kuće) tj. udaljeni pristup bazama uz korištenje elektroničkog identiteta i zaporke unutar autentikacijske i autorizacijske infrastrukture u sustavu znanosti i visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Također posjeduje zbirku referentne literature (medicinske i opće enciklopedije, bibliografije, rječnici, leksikoni), magistarske radove i disertacije liječnika bolnice, kongresne zbornike, kataloge izdavača itd.
Osoblje
Od 1992. g. knjižnicu vodi stručno osoblje akademskog stupnja profesor engleskog i latinskog jezika (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), magistar bibliotekarstva (dodiplomski Studij bibliotekarstva pri Odsjeku za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu s obranom diplomskog rada na temu prijelaza knjižničarstva kao struke u znanost pod naslovom “Uloga i vrijednost međuknjižnične posudbe u zadovoljavanju informacijskih potreba korisnika specijalne knjižnice Kliničke bolnice Merkur.”). Član je Zagrebačkog knjižničarskog društva i European Association of Health Information Libraries (EAHIL) te dugogodišni prevoditelj za engleski jezik sa specijalizacijom za područje medicine.
Od 2007. g. član Etičkog povjerenstva K.B. “Merkur”
Informacijsko-referalna djelatnost
- Bibliografija K.B. “MERKUR”
- Usluga tekućih upozorenja
- Međubibliotečna posudba
- Dobava dokumenata iz inozemstva
- Pretraživanje ONLINE bibliografskih baza podataka
- Pristup kolekcijama elektroničkih časopisa cjelovitog teksta
- Pristup pretplaćenim bazama podataka s računala koja se nalaze izvan IP adresnog prostora ustanove korisnika
- UPTODATE
- Časopisi s otvorenim pristupom
- Pretraživači otvorenih arhiva
Online katalog
Novi javno dostupni mrežni katalog knjižnice (OPAC – Online Public Access Catalog) dostupan je s bilo kojeg mjesta i u bilo koje vrijeme te pruža informacije o fondu knjižnice. Omogućava jednostavno i složeno pretraživanje uz postavljanje željenih kriterija. Na katalogu knjižnice možete pristupiti i skupnom katalogu te zbirci digitalizirane građe. Kataložni zapisi za novonabavljanu građu unose se ažurno, dok se za knjižnu građu nabavljenu u razdoblju od 1990. godine obuhvaćenu lokalno razvijenim e-katalogom i stariju knjižnu i periodičnu građu zapisi unose retrogradno.
E-katalog
Projekt izrade abecednog kataloga u elektroničkom obliku pokrenut je s ciljem osiguranja pristupa putem Interneta podacima o knjižnoj građi Knjižnice K.B. „Merkur“ koja je opisana u kartičnom katalogu, a do implementacije WebPAC-a (Web public access catalogue), odnosno mrežnog kataloga knjižnice dostupnog on-line putem web sučelja Knjižnice.
Projekt je pokrenut kako bi se pružile informacije korisnicima što je moguće prije. Iako trenutno neki kataložni zapisi nisu tako detaljni kako to zahtijevaju knjižnični standardi, tj. neki su izrađeni prema skraćenom kataložnom opisu, ovaj lokalno razvijeni e-katalog pruža korisnicima brz i potpuni odgovor na jednostavne bibliografske upite.
Katalog digitalizirane građe dostupan je ovdje: MEDICINSKA ZBIRKA
Dokumenti
BILATENI PRINOVA KNJIGA
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 1
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 2
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 3
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 4
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 5
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 6
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 7
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 8
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 9
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 10
- „Bilten prinovljenih knjiga“ br. 11
Bibliografija KB Merkur
Kompilirana bibliografija radova Kliničke bolnice “Merkur” – CROSBI
Odlukom uprave Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu svi zaposlenici izabrani u znanstvena, znanstveno-nastavna i nastavna zvanja obvezni su svoje radove unijeti u bazu CROSBI. U srpnju 2023. godine svi podaci iz baze CROSBI migrirani su u novi sveobuhvatni informacijski sustav znanosti Republike Hrvatske – CroRIS. Unos i ažuriranje radova te uređivanje osobnih profila sada se izvodi u novom sučelju.
Za logiranje koristite svoj elektronički identitet iz sustava AAI@EduHR. Molimo sve autore koji to još nisu učinili da se prijave na CroRIS i otvore svoje profile ili ažuriraju postojeće, da provjere, dopune i potvrde svoje podatke i da ih po potrebi korigiraju. Prilikom unosa u bazu važno je povezati rad s ustanovom, kako bi uneseni radovi bili vidljivi u profilu Kliničke bolnice “Merkur”. Ako Vam je pri kreiranju profila ili upisu radova u bazu potrebna pomoć, obratite se CroRIS koordinatoru inga.desnica@kb-merkur.hr

Repozitorij KB Merkur
Sustav Dabar je centralizirana nacionalna e-infrastruktura za pohranu, trajno čuvanje i omogućavanje slobodnog pristupa rezultatima znanstveno-istraživačkog i intelektualnog rada ustanova iz sustava znanosti i visokog obrazovanja odnosno njihovih djelatnika.
U Repozitorij Kliničke bolnice Merkur autori iz naše ustanove mogu samoarhivirati svoje recenzirane radove objavljene u časopisima, knjige, poglavlja iz knjiga, sažetke i izlaganja s konferencija, prezentacije, istraživačke podatke, te nastavni i ostali digitalni i digitalizirani materijal.
Međubibliotečna posudba
Međubibliotečna posudba – iz drugih biomedicinskih i ostalih knjižnica: Dobava dokumenata iz inozemstva – SUBITO, British Library, RapidILL – Sveučilište u Zagrebu je za sve svoje sastavnice uplatilo na rok od 3 godine novu uslugu za međuknjižničnu posudbu – RapidILL. Putem ove usluge mogu se naručivati sve vrste građe koje nisu dostupne kroz baze podataka i ostale posudbene servise.
Usluga dobave dokumenata (prije Međubibliotečna posudba)
Ako vam je potreban članak iz časopisa koji ne možete naći niti u katalogu naše Knjižnice niti u mrežno dostupnim kolekcijama kao niti besplatno na internetu, zašto ga ne biste naručili kroz uslugu dobave dokumenata?
Ova usluga je:
- Jedinstvena privilegija korisnika jedino Knjižnice Merkur
- Jednostavna za korištenje.
- Bibliografsku referencu traženog članka dostavite emailom, telefonski ili osobnim dolaskom u Knjižnicu i obavijestit ćemo vas kad članak stigne.
- Brza unutar 2 radna dana do 2 sata, prema hitnosti
- Bez troškova za vas kao korisnika Knjižnice Merkur
- Praktična. Članke možete dobiti izravno na vaš odjel ili radnu sobu.
Širokog spektra. Možemo vam nabaviti časopisni članak iz širokog spektra Knjižnica u Hrvatskoj i iz inozemstva.
Korištenje usluge uključuje troškove, stoga vas molimo da tražite članke koji vam uistinu trebaju. Molimo vas obratite pozornost da su vam elektronički dostupni cjeloviti tekstovi nekih časopisa s bilo kojeg umreženog računala u Bolnici.
Platforma objedinjenog pretraživanja svih dostupnih e-izvora za hrvatsku akademsku i znanstvenu zajednicu


Pristup knjižničnim mrežnim biomedicinskim izvorima s računala koja se nalaze izvan IP adresnog prostora KB Merkur (od kuće ili na putu) omogućen je putem proxy servisa NSK. Korištenje proxy poslužitelja omogućuje izdavačima mrežnih časopisa, e-knjiga i baza podataka vašu identifikaciju kao člana CARNet zajednice i dopuštaju vam off-campus pristup svim izvorima i cjelovitim tekstovima časopisa kojima u pravilu možete pristupiti i putem bolničke mreže.
Za prijavu se koriste podaci AAI@Edu elektroničkog identiteta. S obzirom da nisu svi izvori dostupni preko proxy poslužitelja, možete naići na sadržaje kojima ne možete pristupiti. U tom slučaju molimo kontaktirajte knjižnicu.
UpToDate® je ekspertni sustav koji se posljednjih 20 godina diljem svijeta upotrebljava u svrhu pomoći pri medicinskom odlučivanju u slučaju kliničkog problema na mjestu pružanja zdravstvene skrbi. Promiče medicinu utemeljenu na dokazima a baza se sastoji od oko 60.000 stranica ekspertnih mišljenja s referencijama znanstvenih članaka. Uključuje oko 5700stručnjaka kliničara koji sudjeluju kao autori, urednici i recenzenti i dizajnirana je sa ciljem da odgovori na klinička pitanja, poveća kliničko znanje i poboljša brigu o pacijentima.
Časopisi s otvorenim pristupom (Open Access) Public Library of Science (PLOS) (www.plos.org) Directory of Open Access Journals (DOAJ) (www.doaj.org)
Bibliometrijske usluge
- Provjera indeksiranosti i citiranosti radova u relevantnim bazama podataka – izdavanje potvrda za zaposlenike K.B. “Merkur” u svrhu napredovanja u zvanjima prema pravilniku Nacionalnog vijeća za znanost o uvjetima za izbor u znanstvena zvanja, kao i za potrebe prijave na projekte, stipendije i sl. Uz zahtjev je obavezno dostaviti kompletan popis radova i sve oblike imena i prezimena pod kojima su radovi objavljeni.
- Metrički pokazatelji o časopisima – provjera i izdavanje potvrda o zastupljenosti odnosno indeksiranosti časopisa, čimbeniku odjeka (Impact Factor) pojedinog časopisa za određenu godinu
- Kvantitativno vrednovanje znanstvenika i znanstvene produktivnosti ustanove za potrebe reakreditacije
Edukacijska djelatnost
Nudimo individualne konzultacije i kratke tečajeve o pretraživanju baza podataka, informacijsko opismenjavanje, pretraživanje: Google, imenici: Yahoo, metapretraživači: (MetaCrawler)
Znanstveni pretraživač: Scopus
Upute autorima pri pisanju i publiciranju radova, ICMJE Smjernice za pisanje članaka iz područja medicine
Green Open Access – Zeleni put otvorenog pristupa: autor objavljuje svoje radove u časopisima s pretplatom te kasnije sam pohrani neku verziju članka na mrežnom mjestu, npr. u institucijskom repozitoriju ili arhivu ili uz dopuštenje izdavača i oblik objavljen u časopisu
Golden Open Access – Zlatni put otvorenog pristupa: autor objavljuje svoje radove u OA (Open Access) časopisima, časopisima s otvorenim pristupom
Hybrid Journals – otvoreni pristup: autor objavljuje svoje radove u časopisima s pretplatom, a troškove za objavu u OA snosi autor ili institucija u kojoj on radi
Diamant Open Access (znan i kao platinasti OA) – objavljivanje članaka se plaća iz državnog proračuna
Akti o Open Access inicijativi
E-učenje: pretraživanje literature
01
Modul 1: Uvod u pretraživanje LINK
02
Modul 2: Početak pretraživanja LINK
03
Modul 3: Definiranje strategije pretraživanja LINK
Prevoditeljska djelatnost
Prijevodi medicinske dokumentacije su najzahtjevniji oblik prevođenja koje mora rezultirati najvišom kvalitetom, te zahtijevaju znanje ne samo stranog jezika, nego i poznavanje određenog područja medicine kao i neophodno znanje latinskog i starogrčkog jezika.
Zbog svoje specifičnosti, medicinski tekstovi se uglavnom ne mogu prevoditi metodama kontrastivne lingvistike što ih čini posebno kompleksnim prevoditeljskim područjem. Prevoditelj prije pristupanja prevođenju mora obaviti kontrolu teksta (lektura i stilska, gramatička te semantička kontrola i redaktura izvornog teksta) koji sadrži stručne latinske izraze i kratice koje liječnici koriste u međusobnoj internoj komunikaciji. Prijevod se mora odlikovati točnošću te sadržaj izvornog teksta treba objektivno prenositi budući i razlika npr. u jednom slovu, anatomskom terminu i uporabi određenog ili neodređenog člana u engleskom jeziku može promijeniti cjelokupni smisao rečenice.
Prevoditelj dodatno nema slobodu kad izvorni tekst sadrži znanstveno djelo i stručni časopisni članak koji ima svoj propisani način oblikovanja izraza, nego mora dosljedno primjenjivati odgovarajuću medicinsku terminologiju kao i registar adekvatan ciljanoj čitalačkoj publici.