Klinička bolnica Merkur, Zajčeva 19, 10 000 Zagreb

+385 (0)1 225 3300

Klinički zavod za patologiju i citologiju

Predstojnik

prof.dr.sc. Slavko Gašparov, dr.med.

Glavna inženjerka

Suzana Hančić, univ.mag.med.lab.diag.

Tajništvo

Adriana Simon

Ured za prijam rodbine pokojnika

Filip Štrković

radnim danom 7.00 – 12.00

Informacije za pacijente i posjetitelje

Ambulanta Radno vrijeme

Citološke punkcije pod kontrolom UZV – hematološki

PON, SRI, ČET, PET 10:30-11:30

Citološke punkcije pod kontrolom UZV – radiološki

PON 11:30-12:30, UTO 10:00-12:00, SRI 11:30-12:30, 15:00-17:00, ČET 11:30-12:30, PET 11:30-12:30

Citološke punkcije pod kontrolom UZV – endokrinološki

PON-ČET 12:00-13:30

Citološki urin

UTO 07:30-09:00

Citološke punkcije pod kontrolom UZV – hematološki

Radno vrijeme

PON, SRI, ČET, PET 10:30-11:30

Citološke punkcije pod kontrolom UZV – radiološki

Radno vrijeme

PON 11:30-12:30, UTO 10:00-12:00, SRI 11:30-12:30, 15:00-17:00, ČET 11:30-12:30, PET 11:30-12:30

Citološke punkcije pod kontrolom UZV – endokrinološki

Radno vrijeme

PON-ČET 12:00-13:30

Citološki urin

Radno vrijeme

UTO 07:30-09:00

O zavodu

Odjeli

01
Odjel za kiruršku patologiju
02
Odjel za internističku patologiju
03
Odjel za ginekološku citologiju
04
Odjel za aspiracijsku i neginekološku eksfolijacijsku citologiju
05
Ured za prijam rodbine pokojnika

Usluge

  • histopatološka dijagnostika standardnih i intraoperativnih biopsija
  • histo/citokemijska i imunohisto/citokemijska dijagnostika (poveznica u prilogu!)
  • molekularna citogenetika (poveznica u prilogu!)
  • sudjelovanje u programu vanjske kontrole kvalitete Nordic immunohistochemical Quality Control (http://www.nordiqc.org/)
  • primitak, identifikacija, evidencija, pregled i otprema svih umrlih osoba u KB Merkur; obdukcija i izdavanje obdukcijskog zapisnika
  • korištenje informatičkog sustava za:
  • razmjenu, obradu, prijenos i pohranu podataka
  • praćenje utroška usluga
  • obradu podataka znanstvenih istraživanja i za potrebe nacionalnih statistika
  • arhiv (privremeni i trajni):
    histopatološki i citopatološki preparati i nalazi
  • digitalno arhiviranje (tekst, slike, grafikoni)
  • edukacija: preddiplomska, diplomska, poslijediplomska, specijalizacija patologije i citologije, izrada diplomskih radova i doktorskih disertacija
  • hematološka citologija
  • gastroenterološka citologija
  • citologija urina
  • citologija dojke
  • citologija glave i vrata
  • transplantacijska citologija
  • citologija lokomotornog sustava i mekih tkiva
  • citologija štitnjače
    urološka citologija
  • citologija testisa
  • sudjelovanje u programu vanjske kontrole kvalitete UK NEQAS / External Quality Assessment Services (https://www.ukneqash.org)
  • ginekološka citologija
  • nove tehnologije u citologiji

Djelatnici

Transplantacijski centar

U siječnju 1974. godine osnovan je, u tadašnjoj OB Ozren Novosel, Odjel za kliničku patologiju i citologiju. Smješten u podrume stare zgrade, Odjel je sadržavao:

  • obdukcionu salu s jednim stolom
  • sobu liječnika + administratora + laboratorij + arhiva
  • dio hodnika u kojem se primao materijal s odjela
  • mrtvačnicu,

a zapošljavao je liječnika specijalista patologije, dva laboranta, spremačicu i pomoćnika kod obdukcije. Osim rutinske obrade, tj. obdukcija i HE preparata, uvodi se histokemija u obradu histoloških preparata. 1977. na Odjel je primljen prvi specijalizant iz citologije na stažu iz patološke anatomije. 1979. Odjel se širi na susjedno skladište i dio hodnika do kolnog ulaza i čine ga:

01
obdukciona sala s jednim stolom
02
sanitarni čvor
03
hladnjak za mrtva tijela i mrtvačnica
04
prostor za prijam stranaka i administracija
05
laboratorij i soba liječnika

Oprema kojom raspolažu

01
istraživački mikroskop
02
histokinet
03
mikrotom
04
digestor za preuzimanje tkiva

Histokemija postaje rutinska metoda, a imunohistokemija se pokušava uvesti na parafinskim tkivnim rezovima.

1980. prvi specijalizant iz patologije za Odjel.

1980. – 1986.

  • uvedena  imunohistokemija kao rutinska metoda
  • biopsija kosti iglom prvi puta učinjena u bivšoj državi
  • biopsije kosti uklapane u sintetske smole za očuvanje staničnih elemenata

U Odjelu se kontinuirano održava nastava za specijalizante iz citologije i patologije iz drugih ustanova, različitih gradova tadašnje države.

1986.- 1987. Gubitkom sobe liječnika u podrumu i oslobađanjem prizemlja od bolničke administracije, Odjel dobiva dvije sobe u prizemlju bolnice. Jedna od prostorija je soba za liječnike, a druga postaje dodatni laboratorij, u podrumu ostaje preuzimanje tkiva i histokineti, dok se rezanje tkiva na mikrotomu i bojanje premješta u prizemlje. Istovremeno se uređuje i obdukcijska sala koja sada sadrži dva stola za obdukciju. Uz pomoć donacija ondašnje tvrtke Astra, Odjel posjeduje dva mikroskopa, TV kameru, monitor, tri mikrotoma, dva histokineta te kriostat za intraoperativne biopsije.

U razdoblju 1986. – 1990/91. vodeći je odjel za probleme iz hematopatologije kao i dijela gastroenterologije za pitanje promjena kod H. pylori infekcija (dio je referalnog centra za Hp infekcije).

1989. Odjel se širi na treći kat Bolnice te se administracija i specijalizanti izmeštaju u taj prostor, a laboratorij u prizemlju se širi na oslobođeni prostor.
Tijekom ratnih godina dolazi do prirodnog odljeva ljudi s Odjela kao i prelaska, naročito laboranata, u druge kuće. Tijekom tih godina se nadopunjuje oprema, mijenjaju i poboljšavaju neke od metoda pa tako Odjel dobiva aparat za automatizirano imunohistokemijsko bojanje, aparat za automatizirano standardno bojanje, jednokratne mikrotomske nožiće, a sintetske smole se zamjenjuju manje agresivnim kemikalijama uz održavanje iste kvalitete patohistoloških preparata.

Od sredine devedesetih na Odjelu (KB Merkur) je zaposleno šest liječnika, šest laboranata, dvije spremačice, dva administratora te pomoćnik obducenta na dvije lokacije unutar bolnice (podrumska, prizemna razina).

2000. u Odjel dolazi znanstveni novak –  molekularni biolog koji ostaje na Odjelu narednih 10 godina do odlaska na Prirodoslovno-matematički fakultet.
Uvode se i razvijaju molekularne dijagnostičke metode (FISH, ISH).


2008. godine rješenjem Ministarstva zdravlja i socijalne skrbi Odjel za patologiju i citologiju postaje Klinički zavod za patologiju i citologiju KB Merkur.


2010. osnivač i Predstojnik Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju prof.dr.sc. Mara Dominis odlazi u mirovinu, a dvije godine kasnije i prvi specijalist Odjela mr.sc. Sonja Džebro.

Od 2010. godine Predstojnik Kliničkog zavoda je prof.dr.sc. Slavko Gašparov. Razvoj citologije u KB Merkur vezan je uz dolazak prof.dr.sc. Inge Črepinko 1955. u Zavod za kliničku kemiju i laboratorijsku medicinu na čijem je čelutada bio prof.dr.sc. Ibrahim Ruždić, medicinski biokemičar, gdje je osnovan laboratorijsko-hematološki odsjek. Za osnivanje kliničko-citoloških laboratorija najzaslužniji su, uz prof.dr.sc. Črepinko, kliničari prof.dr.sc. Erik Hauptmann (Laboratorij za citologiju i hematologiju Klinike za unutarnje bolesti), prof.dr.sc. Zvonimir Singer (Odsjek za ginekološku citologiju i citogenetiku Klinike za ženske bolesti i porode) i prof.dr.sc. Zdenko Škrabalo (Citološki laboratorij za endokrinološku citologiju Sveučilišne klinike „Vuk Vrhovac”).

Osnivači kliničko-citoloških laboratorija i njihovi kako vanjski (prim.dr.sc. Hrvoje Harambašić koji je dolazio u KB „Merkur“ vršiti intratorakalne punkcije iz tada KB „Jordanovac“) tako i neposredni suradnici u to vrijeme (prof.dr.sc. Mara Dominis, dr. Đurđica Šips i prim.dr.sc. Zvonimir Papić), uz brigu oko svakodnevne rutinske citodijagnostike, uvode nove tehnologije; od samog početka sudjeluju u osnivanju i djelovanju Europskog društva kliničkih citologa, osnivanju Sekcije za citologiju i citodijagnostiku (prva predsjednica prof. Črepinko), Poslijediplomskog studija iz kliničke citologije na MEF-u u Zagrebu (prvi voditelj prof.dr.sc. Erik Hauptmann), organizirane edukacije citotehnologa (prof.dr.sc. Črepinko) te samostalne specijalizacije iz medicinske/kliničke citologije.

2010. godine ujedinjavanjem citoloških laboratorija Kliničke bolnice Merkur i Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma “Vuk Vrhovac” nastaje  Zavod za kliničku citologiju i citogenetiku, a prva pročelnica Zavoda postaje prof.dr.sc.prim. Ika Kardum-Skelin. U siječnju 2023. Zavod za kliničku citologiju i citogenetiku je pridružen Kliničkom zavodu za patologiju i citologiju koji danas ima četiri ustrojstvene jedinice:

Znanstveno-nastavne aktivnosti

Djelatnici Kliničkog zavoda za patologiju i citologiju (u nastavku teksta Zavod) nastavnici su u redovitoj diplomskoj i poslijediplomskoj nastavi pri Katedri za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu:

prof.dr.sc. Slavko Gašparov, dr.med.
izv.prof.dr.sc. Anita škrtić, dr.med.
doc.dr.sc. Eva Lovrić, dr.med.

U Kliničkom zavodu za patologiju i citologiju redovito se provodi nastava diplomskog studija na hrvatskom (http://mef.hr) i engleskom jeziku (MSE http://mse.mef.hr/) iz kolegija Patologija za studente 3. godine Medicinskog fakulteta u Zagrebu u obujmu koji je dogovoren i usaglašen pri Katedri za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Izv.prof.dr.sc. Anita Škrtić je Pročelnica Katedre za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Predstojnica Zavoda za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. 

Prof.dr.sc. Slavko Gašparov i izv.prof.dr.sc. Anita Škrtić su voditelji dvaju izbornih predmeta 3. godine diplomskog studija pri Katedri za patologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu:

  1. Multidisciplinarni pristup u morfološkoj dijagnostici tumora gastrointestinalnog i hematopoetskog sustava.

  2. Imunohistokemija i imunocitokemija u dijagnostici tumora..
    Prof.dr.sc. Slavko Gašparov je voditelj Sveučilišnog poslijediplomskog specijalističkog studija “Patologija i citologija” te voditelj tri kolegija istog studija:
  1. Bolesti krvi i krvotvornih organa
  2. Bolesti gastrointestinalnog sustava

  3. Bolesti jetre i bilijarnog sustava.

Prim.dr.sc. Ines Krivak Bolanča je suvoditelj i predavač kolegija Ginekološka citologija Sveučilišnog poslijediplomskog specijalističkog studija “Patologija i citologija”, predavač kolegija Izborne nastave citologije Sveučilišnog poslijediplomskog specijalističkog studija “Patologija i citologija“ te predavač Sveučilišnog poslijediplomskog specijalističkog studija “Obiteljska medicina”.
Doc.dr.sc.prim. Biljana Jelić Puškarić je suvoditelj i predavač kolegija Bolesti gastrointestinalnog sustava, predavač kolegija Bolesti krvi i krvotvornih organa te predavač kolegija Izborne nastave citologije Sveučilišnog poslijediplomskog specijalističkog studija “Patologija i citologija“.
Doc.dr.sc.prim. Biljana Jelić Puškarić, kao vanjski suradnik, sudjeluje u nastavi prve i druge godine integriranog preddiplomskog i diplomskog sveučilišnog studija Medicina na Hrvatskom katoličkom sveučilištu.

Prim. Mia Šunjić Stakor, dr.med. je predavač kolegija Izborne nastave citologije Sveučilišnog poslijediplomskog specijalističkog studija “Patologija i citologija“.

U Zavodu se redovito izrađuju doktorske disertacije za doktorande Sveučilišta u Zagrebu kao i diplomski radovi za studente Medicinskog i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

U Zavodu se održavaju vježbe kolegija Molekularna biologija za studente preddiplomskog studija medicinsko-laboratorijske dijagnostike Zdravstvenog veleučilišta te stručna praksa iz histopatologije. Suzana Hančić, univ.mag.med.lab.diag. je izabrana u nastavno zvanje predavača kao naslovno zvanje u području prirodnih znanosti, polje biologija pri Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu.
U Zavodu se provode znanstveno-istraživački projekti financirani od Hrvatske zaklade za znanost, a razvijena je i međunarodna znanstvena i stručna suradnja.

Također, u Zavodu se provodi veći dio programa specijalizacije iz Patologije i citologije.

Prof.dr.sc. Slavko Gašparov je potpredsjednik Hrvatske kooperativne udruge za hematološke bolesti – KROHEM i voditelj Radne skupine za hematopatologiju Hrvatske kooperativne udruge za hematološke bolesti – KROHEM.

Izv.prof.dr.sc. Anita Škrtić je tajnica Hrvatskog društva za patologiju i sudsku medicinu HLZ-a.

Prim.dr.sc. Ines Krivak Bolanča je II. potpredsjednica Hrvatskog društva za kliničku citologiju i član Upravnog odbora istog društva.
Suzana Hančić, univ.mag.med.lab.diag. je predsjednica Hrvatskog društva histo i citotehnologa Hrvatske udruge laboratorijske medicine (HULM).
Veronika Anić, zdrav.lab.teh. je predsjednica European Advisory Committee of Cytotechnology (EACC) pri European Federation of Cytology Societies (EFCS).

Klinički zavod za patologiju i citologiju KB Merkur je jedan od tri hematopatološka centra Republike Hrvatske.
Zavod za kliničku citologiju i citogenetiku (sada Klinički zavod za patologiju i citologiju KB Merkur ) je od 2020. g. „Referentni centar Ministarstva zdravstva za citološku dijagnostiku limfnog čvora“.

Dokumenti

Priručnik u radu s osobama s invaliditetom

Politika i ciljevi kvalitete Kliničke bolnice Merkur 2024

IZVJEŠĆA SA SKUPOVA

KNJIGE SAŽETAKA

INFORMATIVNI LETCI – KVALITETA

PROPISI